Skip links

Danziger Hof i dwory, których nie ma.

Spotkanie to spacer stacjonarny czyli spotykamy się w przyjemnym lokalu (Dwór Uphagena na Dolnym Mieście), gdzie opowiem Ci i pokażę slajdy, filmy i inne różne materiały związane z tematem

To jest spacer po miejscach, których już nie ma. Miejscach, które kiedyś były piękne i ważne ale zniknęły. Zostało po nich niewiele. Czasem kawałek muru, czasem kilka rzeźb, a czasem zostały tylko opowieści. Ale za to jakie? Wybrałem tylko takie, które są zaskakujące, intrygujące i tajemnicze. Dzięki opowieści żyją dalej.

Danziger Hof najbardziej ekskluzywny gdański hotel gdzie nocował, cesarz, cesarzowa i książęta i wszelkiej maści ważni i bogaci. I działy się tam rzeczy niezwykłe, wydarzenia podniosłe i trudne do zrozumienia. To dlatego pytanie czy odbudować Danziger Hof jest ciągle podnoszone nawet dziś. Ale będzie też o skromnym choć także pięknym Dworze Szewców i Garbarzy i o tym jakie duchy można w nim wywołać. A czy Gdańsk miał pałac magnacki? Miał i taki. Wielki z rozmachem i pięknym ogrodem, w którym właściciel spędził ponoć tylko jedną noc. I będzie o krzyżakach którzy razem z zakonem kartuzów zawiązali spisek w celu przejęcia miasta i szewcu, który miał im w tym pomóc i o dworze który jest z tym powiązany.

Plan spaceru:

1. Danziger Hof – największy, najpiękniejszy najbardziej ekskluzywny hotel w Gdańsku i o tym jak Ignacy Paderewski chciał przejąć Gdańsk.
2. Dwór Kartuzów – o szewcu, krzyżakach i spisku kartuzów przeciwko miastu.
3. Pałac Mniszcha – wielki pałac na jedną noc.
4. Pałac Rosyjski – jak nabyć dwór w nielegalnej transakcji?
5. Szewski Dwór – o zatargach między grabarzami i szewcami i pastorze który wywoływał duchy.
6. W wszystko to w Oranżerii Dworu Uphagena, gdzie pokażę Ci to wszystko czego nie możesz zobaczyć na żywo. Zobaczysz slajdy ze zdjęciami i rysunkami dawnych wnętrz. Jak wyglądał przepych Danziger Hof, dlaczego wielki pałac magnacki był taki wielki? Kto był zamieszany w zakup pałacu rosyjskiego i jak wspaniale wyglądał skromny dom cechowy.

Lokal udostępnia nam miejsce nie odpłatnie, więc miło będzie jak odwdzięczysz się kupując kawę, herbatę czy co tam lubisz i spędzisz przyjemnie ok. 2 godz.

Informacje:

Koszt:
35 zł/os. Dzieci 10 – 18 lat: 20 zł/os.
Płatne przelewem przed spacerem.
Gotówka na miejscu 45 i 25 zł.

Zbiórka:

Dwór Uphagena na Dolnym Mieście ul. Kieturakisa 1 w recepcji pytaj o Spacer Tajemnice Gdańska

TERMIN:

21.01.2024 godz. niedziela 16:00 – 18:00

Co musisz zrobić żeby wziąć udział?

  1. Zapisz się i opłać udział na wybrany dzień i godzinę. Koszt spaceru to 35 zł/os.
  2. O MIEJSCACH NA SPACERZE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ WPŁAT. Zapis w formularzu jest tylko wstępną deklaracją.
  3. Widzimy się 5 min przed rozpoczęciem w miejscu zbiórki
  4. Nie zapomnij o dobrym humorze. Jeśli zapomnisz to tu go odnajdziesz!
Regulamin spaceru

Zapis na spacer:

    Wybierz termin*

    LISTA WSZYSTKICH SPACERÓW
    Return to top of page