Skip links

Tajemnice Gdańska – alternatywny spacer po miejscach niezwykłych.

Jeśli widziałeś/widziałaś już Neptuna, Długi Targ i inne gdańskie hity to pora na Gdańsk nieoczywisty. Zabiorę Cię w podróż do mojego osobistego tajemniczego miasta. Pokażę Ci miasto na spacerach tematycznych po miejscach, w których pełno  ukrytych zakamarków, niewyjaśnionych zagadek i opowieści, które Cię zachwycą.
To nie będzie wykład historyczny pełen dat, niezrozumiałych nazw i nazwisk ludzi których nie znasz. To będzie historia Gdańska opowiedziana przygodami ludzi nietuzinkowych.
Zabiorę Cię w miejsca gdzie historia, tajemnica, przygoda i wyjątkowi ludzie, mieszają się jak przyprawy w dobrym sosie.  Po to, żebyś mogła/mógł dotknąć, powąchać i posmakować miasto w swój własny wyjątkowy sposób.

Wybierz swój spacer:

ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Śladami Goldwassera i Machandla.

Goldwasser i Machandel satre gdańskie alkohole. Pierwszy słynny na całą Europę, drugi nazywany gdańskim napojem narodowym. Co je łączy? Oba produkowane przez mennonitów.

 

ZAPISZ SIĘ NA SPACER
ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Historie miłosne – sezon 2.

Czy warto czekać na ukochanego? Jeśli tak to ile? Rok, pięć lat a może dziesięć? Czy prosić o rękę panny wyższego stanu, ryzykując wstyd odrzucenia przez jej rodzinę? Jak 400 lat temu wyglądało wesele? Dostaniesz relację z pierwszej ręki.

Termin: 16.04.2023

ZAPISZ SIĘ NA SPACER
ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Biskupia Górka.

Kim byli mennonici i dlaczego turyści przyjeżdżają oglądać cuda jakie zostawili? Niedostępne schronisko im Paula Beneke i jego zuchwały czyn, który przyniósł dla Gdańska największy skarb. Gdzie odbywały się bale przewrotne i kto na nich bywał?

Termin: 26.04.2023

ZAPISZ SIĘ NA SPACER
ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Jak zostać kupcem i nie zbankrutować?

Czy zdasz egzamin kupiecki z 1598? Przyjdź na spacer i sprawdź czy dzisiejsza wiedza i technologia pozwolą Ci rozwiązać zadanie sprzed 400 lat? I dowiedz się jaka droga prowadziła do bogactwa.

ZAPISZ SIĘ NA SPACER
ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Adam Wybe genialny wynlazca.

Człowiek który skonstruował pierwszą w Europie kolej linową, której zadaniem był transport ziemi z piaskowni na Biskupiej Górce do bastionu Starego Przedmieścia. A to tylko jedno z jego wielu niezwykłych dzieł.

ZAPISZ SIĘ NA SPACER
ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Historie miłosne – sezon 1.

A jeśli twoja ukochana jest przyrzeczona synowi burmistrza to co zrobisz? Narazisz ją na klątwę rodziny? To spacer o tych co walczyli o swoja miłość wbrew wszystkiemu.

ZAPISZ SIĘ NA SPACER
ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Dolne Miasto.

Kim byli masoni z Dolnego Miasta? Jak wyglądała procedura przejścia? Gdzie mieściła się pierwsza siedziba loży Eugenia pod ukoronowanym Lwem? Jak pięknie wygląda dziś Dwór Upachagenów?

ZAPISZ SIĘ NA SPACER

Galeria z naszych spacerów po Gdańsku.

Galeria Forum

Tu zaczynamy spacery rowerowe i Biskupią Górkę.

Wieża na Biskupiej Górce.

Kim był najsłynniejszy gdański kaper?

Kamienna śluza.

Dokąd sięgała woda w czasie największej powodzi w 1829r.

Dom Wałmistrza.

Dokąd prowadzą te schody?

Masoni.

Jakie tajemnice kryją się w tych znakach?

Plan jednego ze spacerów na mapie

Galeria Forum. Tu zaczynamy i tu kończymy spacery rowerowe i Biskupią Górkę..

Kamienna śluza. Dokąd sięgała woda w czasie największej powodzi w 1829r.

Wieża na Biskupiej Górce. Kim był najsłynniejszy gdański kaper?

Dom Wałmistrza. Dokąd prowadzą te schody?

Masoni. Jakie tajemnice kryją się w tych znakach?

Ostatnie historie

Ciężki los terminatora.

Ciężki los terminatora.

Historia by Krzysztof Kowalczyk

Droga do bycia mistrzem cechowym w średniowieczu była długa, trudna i kosztowna. Dlatego nie każdemu kto ją zaczynał udało się przejść do końca. Cechy dbały o to by liczba mistrzów nie była za duża, żeby nie doprowadzać do zbyt dużej konkurencji między nimi. Początki Drogę do mistrzostwa kandydaci zaczynali od bycia uczniem czyli terminatorem. Do [...]

Wojna w cechu bursztynników.

Wojna w cechu bursztynników.

Historia by Krzysztof Kowalczyk

Kim byli partacze? Droga do zostania mistrzem cechowym była długa,trudna i kosztowna. Kandydat był najpierw uczniem, potem czeladnikiem i po kilku latach mógł przystąpić do egzaminu mistrzowskiego. Nie wystarczały same umiejętności potrzebny był jeszcze kapitał. Przepisy cechowe stanowiły ilu mistrzów cechowych danej specjalności mogło być w mieście. W XVII w Gdańsku mogło być 40 bursztynników. [...]

Gdańskie historie miłosne odc 4.

Gdańskie historie miłosne odc 4.

Historia by Krzysztof Kowalczyk

Pamiętasz biskupa, który upominał Kopernika za to, że żyje z mężatką? Przyganiał kocioł garnkowi! To właśnie ten na pozór łagodny gość z portretu Antona Möllera skupi dziś moją uwagę. Wszystko zaczęło się w 1498 w kamieniczce na Głównym Mieście. W czasie swojego wesela pan młody Johann Proite podszedł do swojego przyjaciela Moritza Ferbera (współcześni spolszczają [...]
Return to top of page