Tajemnice Gdańska – alternatywny spacer po miejscach niezwykłych.
Jeśli widziałeś/widziałaś już Neptuna, Długi Targ i inne gdańskie hity to pora na Gdańsk nieoczywisty. Zabiorę Cię w podróż do mojego osobistego tajemniczego miasta. Pokażę Ci miasto na spacerach tematycznych po miejscach, w których pełno ukrytych zakamarków, niewyjaśnionych zagadek i opowieści, które Cię zachwycą.
To nie będzie wykład historyczny pełen dat, niezrozumiałych nazw i nazwisk ludzi których nie znasz. To będzie historia Gdańska opowiedziana przygodami ludzi nietuzinkowych.
Zabiorę Cię w miejsca gdzie historia, tajemnica, przygoda i wyjątkowi ludzie, mieszają się jak przyprawy w dobrym sosie. Po to, żebyś mogła/mógł dotknąć, powąchać i posmakować miasto w swój własny wyjątkowy sposób.
Wybierz swój spacer:

Gorączka świątecznych zakupów i karnawał 100 lat temu!
Spacer stacjonarny z degustacją pysznych placków Güntera Grassa. Jak wyglądały jarmarki i kiermasze świąteczne?Reklamy produktów z polskiej prasy z lat 20-tych.
Termin: 26. 11.2023

Historie kryminalne cz.3 – Nikoś – król złodziei samochodów.
Jak kradli i przewozili samochody przez granicę? Kto je kupował? Jak wielkie było imperium Nikosia? Jak zginął i dlaczego do dziś nie wiemy kto to zrobił?
Termin: 02, 03.12.2023

Historie kryminalne cz.2 – klub płatnych zabójców.
Czy istniał naprawdę? Czy trójmiejscy gangsterzy stworzyli mafię? Czy oskarżeni rzeczywiście dopuścili się zabójstw, o które byli oskarżani, a kogo zabrakło na ławie oskarżonych?

Nocny spacer – kawiarnie Wolnego Miasta Gdańska.
Jak wyglądały kawiarnie i winiarnie w Gdańsku 100 lat temu? Czy restauracje w najelegantszym hotelu w mieście, nadawały się do wywoływania duchów? Gdzie Polacy bawili się na balach przewrotnych?
Termin: 12.10.2023

Na kawę Franciszka Kulczyckiego!
Spacer po Wrzeszczu z pysznym finałem. W Villa Eva spróbujesz kawy, którą proponują potomkowie Franciszka Kulczyckiego. 300 lat temu właśnie taką sprzedawał w swojej kawiarni w Wiedniu.

Śladami Goldwassera i Machandla.
Historię najlepiej aplikować doustnie! Degustacja stacjonarna – wirtualny spacer po mieście śladami gdańskich alkoholi i mennonitów, którzy je tworzyli z degustacją w Gdańskiej Wytwórni Historycznych Smaków.
Termin: 01.10.2023

Historie miłosne – sezon 2.
Czy warto czekać na ukochanego? Jeśli tak to ile? Rok, pięć lat a może dziesięć? Czy prosić o rękę panny wyższego stanu, ryzykując wstyd odrzucenia przez jej rodzinę? Jak 400 lat temu wyglądało wesele? Dostaniesz relację z pierwszej ręki.

Historie miłosne – sezon 1.
A jeśli twoja ukochana jest przyrzeczona synowi burmistrza to co zrobisz? Narazisz ją na klątwę rodziny? To spacer o tych co walczyli o swoja miłość wbrew wszystkiemu. Głownie wbrew rodzinie. Będą ucieczki i porwania. Sprawy sadowe, rozstania i powroty.

Historie miłosne – sezon 3.
Czy trzeba przyjechać do Gdańska żeby zostać jego księżną? Co znaczy we Francji gdańska czekolada? Dlaczego uboga służąca z ulicy Rzeźnickiej przybrała pseudonim francuskiej hrabiny, pisząc swoje wspomnienia?

Dwa oblicza Dolnego Miasta.
Kim byli masoni z Dolnego Miasta? Jak wyglądała procedura przejścia? Gdzie mieściła się pierwsza siedziba loży “Eugenia Pod Ukoronowanym Lwem”? A na deser zobacz jak pięknie wygląda dziś Dwór Uphagenów? Wejdziemy do środka!

Rezydencje gdańskiej elity.
Na ten spacer wybierzemy się rowerem. Letnie rezydencje najznamienitszych mieszczan mają swoje sekrety. Niektóre chronią dostępu i stoją zamknięte. Inne otwarte zapraszają do środka. My spróbujemy lepiej poznać ich tajemnice.

Biskupia Górka.
Kim byli mennonici i dlaczego turyści przyjeżdżają oglądać cuda jakie zostawili? Niedostępne schronisko im Paula Beneke i jego zuchwały czyn, który przyniósł dla Gdańska największy skarb. Gdzie odbywały się bale przewrotne i kto na nich bywał?

Danziger Hof i dwory, których nie ma.
To jest spacer po miejscach, których już nie ma. Miejscach, które kiedyś były piękne i ważne ale zniknęły. Zostało po nich niewiele. Czasem kawałek muru, czasem kilka rzeźb, a czasem zostały tylko opowieści. Ale za to jakie?

Król jedzie!
Zobacz miasto oczami króla. Jak prezentował się najważniejszy trakt miasta? Jaki był ceremoniał powitania, jakie przygotowywano niespodzianki ? Dlaczego najbardziej okazałe atrakcje przygotowano dla królowej, która przyjechała bez króla?

Jak zostać kupcem i nie zbankrutować?
Czy zdasz egzamin kupiecki z 1598? Przyjdź na spacer i sprawdź czy dzisiejsza wiedza i technologia pozwolą Ci rozwiązać zadanie sprzed 400 lat? I dowiedz się jaka droga prowadziła do bogactwa.

Adam Wybe genialny wynalazca.
Człowiek który skonstruował pierwszą w Europie kolej linową, której zadaniem był transport ziemi z piaskowni na Biskupiej Górce do bastionu Starego Przedmieścia. A to tylko jedno z jego wielu niezwykłych dzieł.

Awantura o Sąd Ostateczny!
27 kwietnia 1473r. wielka karawela Peter von Danzig zaatakowała płynącą z Brugii do Londynu galerę St. Matheo, pod banderą burgundzką. Gdański kaper Paul Beneke nie miał prawa zaatakować tego okrętu, a jednak to zrobił i rozpętał wielką awanturę!

Nocny spacer – historie kryminalne cz.1.
Jakie metody i narzędzia stosowała gdańska policja, żeby rozwikłać kryminalne zagadki? O włoskiej strzelaninie na Garncarskiej? O kradzieży z Galerii Sternfelda. Czyje zwłoki znaleziono w worku?
Galeria z naszych spacerów po Gdańsku.

Galeria Forum
Tu zaczynamy spacery rowerowe i Biskupią Górkę.
Wieża na Biskupiej Górce.
Kim był najsłynniejszy gdański kaper?
Kamienna śluza.
Dokąd sięgała woda w czasie największej powodzi w 1829r.
Dom Wałmistrza.
Dokąd prowadzą te schody?
Masoni.
Jakie tajemnice kryją się w tych znakach?