Skip links

Król jedzie! Zobacz miasto oczami króla!

Spotkanie to spacer stacjonarny czyli spotykamy się w przyjemnym lokalu (Dwór Uphagena na Dolnym Mieście), gdzie opowiem Ci i pokażę slajdy, filmy i inne różne materiały związane z tematem i spróbujesz czegoś pysznego.

Od kiedy Gdańsk został przyłączony do Polski przez Kazimierza Jagiellończyka w 1454 r. Co kilka, kilkanaście lat, był odwiedzany przez polskich władców. Miasto szykowało się na przyjęcie wspaniałego gościa z wielkim zapałem i starannością. To było wydarzenie zwykle jedno w życiu przeciętnego mieszkańca. Każdy chciał zobaczyć króla, królową i ich orszak!
W informacji, którą odczytywano z kościelnych ambon, przypominano wszystkim mieszkańcom miasta, że należy zachować spokój, pod żadnym pozorem nie wolno ukazywać niezadowolenia lub szukać zaczepek z innymi mieszczanami lub gośćmi. Członkom poszczególnym rot (oddziałów wojskowych) mieszczańskich rozkazywano w odpowiednim czasie stawić się na wskazane miejsce zbiórki celem uformowania szyków.

A co widzieli król i królowa? Zobacz miasto oczami polskich królów. Jak prezentował się najważniejszy trakt miasta? Jaki był ceremoniał powitania, jakie przygotowywano niespodzianki ? Dlaczego najbardziej okazałe i najwymyślniejsze atrakcje przygotowano dla królowej Mari Ludwiki Gonzagi, która przyjechała bez króla? Gdzie mieszkali znamienici goście?Jakie wpadki przytrafiały się uczestnikom wizyt i jak przygotowano ucieczkę ostatniego króla, który odwiedził Gdańsk?

Plan spaceru:

1. Brama Wyżynna – o gdańskim poczuciu humoru. Czy warto budować bramę dla pochwały rumu?
2. Złota Brama – kiedy cegła spada metr od króla?
3. Bramy triumfalne – wjazd królowej Marii Ludwiki Gonzagi
4. Lwi Zamek – impreza na pożegnanie Władysława IV
5. Ratusz – czy król powinien mieszkać w ratuszu?
6. Kamienica Jana Wardena – spór o pałac dla króla Zygmunta Augusta
7. Kamienica Göbela – dlaczego Zygmunt III Waza przybywał zwykle od strony morza
8. Kamienice królewskie – kiedy królowa Marysieńka urodzi księcia?
9. Zielona Brama – królewski pałac, który nigdy nie został skończony.
10. Para królewska była częstowana różnymi wykwintnymi daniami i my spróbujemy wykwintnej i jednocześnie prostej przystawki:

Karmelizowany kozi ser z konfiturą z pomidorów, wanilią w wiśniowym occie z wytrawnym ciastkiem. Hm już mi ślinka ..  To będzie pyszne zwieńczenie królewskiego tematu. Danie dla chętnych.

Lokal udostępnia nam miejsce nieodpłatnie, więc miło będzie jeśli nie zdecydujesz się na degustację, jak odwdzięczysz się kupując kawę, herbatę czy co tam lubisz i spędzisz przyjemnie ok. 2 godz.

Informacje:

Koszt:
35 zł/os. Dzieci 10 – 18 lat: 20 zł/os.
Płatne przelewem najpóźniej 2 dni przed spacerem – data zaksięgowania przelewu na moim rachunku.
Przelewy po tym terminie lub gotówka (odliczona) na miejscu – 45 i 25 zł.

Plus dla chętnych koszt dania do degustacji – karmelizowany ser kozi w cenie 38 zł. Płatne na miejscu (ale poinformuj mnie przy zapisie – odpowiadając na maila z danymi do przelewu czy chcesz zamówić danie).

Zbiórka: Dwór Uphagena na Dolnym Mieście ul. Kieturakisa 1. W recepcji pytaj o Spacer Tajemnice Gdańska.

TERMIN:

20.01.2024 – godz. 16:00 – 18:00

Uwaga: jeśli w formularzu zapisu przy dacie spaceru – jest odnośnik że brak miejsc to znaczy że wszystkie miejsca są już zajęte. Możesz wybrać inną datę.

Co musisz zrobić żeby wziąć udział?

  1. Zapisz się i opłać udział na wybrany dzień i godzinę. Koszt spaceru to 35 zł/os.
  2. O MIEJSCACH NA SPACERZE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ WPŁAT. Zapis w formularzu jest tylko wstępną deklaracją.
  3. Widzimy się 5 min przed rozpoczęciem w miejscu zbiórki
  4. Nie zapomnij o dobrym humorze. Jeśli zapomnisz to tu go znajdziesz.
Regulamin spaceru

Zapis na spacer:

    Wybierz termin*

    LISTA WSZYSTKICH SPACERÓW
    Return to top of page