Skip links

Piwo Jopejskie - najsłynniejsze w mieście! Spacer z degustacją.

Najlepsze i najdroższe! Było ciemno-rumianej lub smolistej barwy, niekiedy osiągało konsystencję syropu. Piło się go jak mocne alkohole w kieliszkach a nie jak zwykłe piwo na kufle. Kiedy polska szlachta przyjeżdżała do Gdańska wylewali Jopejskie na ciężką dębową ławę. Siadali, czekali chwilę aż syrop przyklei im się do portek i wstawali. Kiedy ława podnosiła się razem z nimi piwo było odpowiedniej jakości. Jak wyglądały piwne spotkania w Dworze Artusa, który był największą piwiarnią miejską i dorobił się nawet własnego piwnego hymnu. O sławie trunku świadczy ulica, która istniała już od XIVw. Jopengasse czyli dzisiejsza Piwna. Czym zasłużyło sobie na taką sławę? Kto robił najlepsze Jopejskie i gdzie dziś znajdziemy ślady po sławnym trunku. A przede wszystkim jak smakuje dzisiaj? Wszystkie odpowiedzi czekają na Ciebie w czasie spaceru po mieście.

Plan spaceru:

1. Rozbite beczki i wylane piwo – o wojnie browarników z Radą Miasta.
2. Ile i dlaczego tak dużo browarów było na Ogarnej?
3. Dwór Artusa i jego piwny hymn – jak się bawili bracia od kufla? Dlaczego jeden z członków Ławy Malborskiej wolałby się powiesić niż doczekać zamknięcia Dworu?
4. Jopenbier, Danzigerbier, Tafelbier, Krolling – czym Jopejskie różniło się od innych gatunków?
5. Czy Jopejskie Heveliusza było najlepsze?
6. Gdzie na Piwnej produkowano piwo Jopejskie? Odwiedzimy Pub Jopengasse na Piwnej 63, żeby sprawdzić co dziś proponuje historyczne miejsce. To tu produkowano Jopejskie, a lokal jest żywą pamiątką historii Wolnego Miasta Gdańska. Tu przeniesiesz się w czasie bo sale wypełnione są artefaktami Wolnego Miasta Gdańska i nie tylko. Właściciel Jan Orchowski pasjonat historii Gdańska zebrał tam wspaniałości. Lokal ma dwa piętra w dół i oryginalne gotyckie fundamenty. Czego tam nie ma? Popielnica Rosenthala z Danzigerhof, kawiarka Kruppa, butelki po Goldwasserze, Machandlu i innych alkoholach. Wycinki z gazet, pamiątki Danziger Aktien Bierbrauerei (Browar w Kuźniczkach) i setki innych wspaniałości. To miejsce, w którym doświadczysz historii osobiście i oczywiście spróbujesz Piwa Jopejskiego w wersji współczesnej.

Informacje:

Koszt:
35 zł/os. Dzieci 10 – 18 lat: 20 zł/os.
Płatne przelewem przed spacerem.
Gotówka na miejscu 45 i 25 zł.
Koszt degustacji piwa (dodatkowo płatny na miejscu) 15 zł za 50 ml.

Zbiórka:
Teatr Szekspirowski – ul. Bogusławskiego 1 przy makiecie Wielkiej Synagogi

TERMIN:

16.03.2024 – godz. 11.30 – 13.30
17.03.2024 – godz. 11.30 – 13.30

 

Co musisz zrobić żeby wziąć udział?

  1. Zapisz się – otrzymasz maila z nr konta. Opłać udział na wybrany dzień i godzinę. Koszt spaceru to 35 zł/os.
  2. O MIEJSCACH NA SPACERZE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ WPŁAT. Zapis w formularzu jest tylko wstępną deklaracją.
  3. Widzimy się 5 min przed rozpoczęciem w miejscu zbiórki
  4. Nie zapomnij o dobrym humorze.
Regulamin spaceru

Zapis na spacer:

    Wybierz termin*

    LISTA WSZYSTKICH SPACERÓW
    Return to top of page